Prečo vznikol portál Milované Piešťany?

Všetci máme jeden život. Život je darom a je na nás ako s nim naložíme. Buď sa budeme venovať dobru a formulovaniu zmysluplnej pomoci vo svojej komunite, alebo hľadaniu škriepok a zabíjaniu času vecami, ktoré nikomu nepomáhajú. Tú voľbu má každý z nás pred sebou.  A najmä v tomto nadchádzajúcom čase…

Prečo vznikol portál Milované Piešťany?

Niekto tuší, že ide o milované voľby v Piešťanoch (a môžu byť aj milované.)

Sú voľby preto – teda myslím voľby do samospráv, ako sú upravené zákonom, – , aby milované mestá a obce boli krajšie, lepšie sa v nich žilo, aby prekvitali?

Sú.

Vlastne celý náš život má viesť k tomu, aby naša rodina, blízki, obec sa mali lepšie, ako my. Tak ma učili rodičia.

No a tento portál  je o tom, ako odstrániť rany Piešťan a zastaviť úpadok.

Preháňam úpadok? Pred dvesto rokmi boli Piešťany dedinou na mieste s častými záplavami a nejakými teplými prameňmi a takmer dedinou boli do roku 1946.

Medzitým sa ale pričinením vynikajúcich jednotlivcov stali svetoznámym kúpeľným mestom s jedinečnými stavbami, okolím a prostredím.

Nejdem menovať všetky rozpadávajúce sa boľačky mesta, všetko to zoškaredenie sa udialo za posledných 30 rokov. Pridajme k tomu klesajúci počet obyvateľov, najväčší podiel starých ľudí – ťažko to posúdiť inak, ako úpadok.

K tomu aby sa zmenil tento trend, tak k tomu je potrebné veľké vzopätie obyvateľov mesta ale aj každého iného kto miluje mesto, k tomu je potrebné vykonať veľké množstvo práce. Kvalifikovanej, nadšenej, vytrvalej a ešte k tomu na túto prácu si obstarať peniaze.

Je potrebné nájsť ľudí, ktorí sú ochotní, spolupracujúci a najmä pripravení obnovovať Piešťany, nájsť schopných ľudí, je potrebné vytvoriť im priestor na komunikáciu, vyjadrovanie sa, navrhovanie, aj dohadovanie a škriepky. Piešťany a ich tvorcovia – naša dedovizeň – si to zaslúžia.

Piešťany mimo termálnej vody majú ďalší poklad: nadšencov a odborníkov zároveň, ľudí čo sú schopní a už pracujú spoločne pre Piešťany (áno, aj ten poslanecký klub Mestského zastupiteľstva) – ľudí, čo sú schopní obnoviť krásu a dobrý život v Piešťanoch.

Dať všetkých dobrých ľudí dohromady pre dobro Piešťan, to je jeden zo zmyslov tohto webu.

Druhým vytvoriť siete spolupracujúcich skupín, každá na svojom, každá pre Piešťany.

Toto posolstvo – pripomienka je dôležité:

Piešťany nie je len intravilán a extravilán obce a ľudia tam žijúci. Piešťany bez susedných obcí sú polovičné. Nejedná sa o spájanie, ale spoluprácu o symbiózu. Piešťany a ľudia v okolitých obciach sa musia vrátiť k spolupráci, k trvalej a pracovitej, spolupracovať na riešení spoločných projektov.

A nakoniec, ale vlastne na začiatok samozrejme ide aj o komunálne voľby.

Na čele Piešťan musí stáť človek, ktorý dokáže podnietiť, podporiť, nasmerovať všetku tú prácu nadšencov.

Bez podpory primátora, zastupiteľstva, radnice, všetko to úsilie sa časom vyčerpá, unaví. Piešťany prídu o šancu na obnovu.

Preto by si mali Piešťanci dobre vybrať.

Na dobré vyberanie musí existovať nástroj, preto si vám dovolíme v blízkom čase predstaviť koncept Férové a transparentné voľby: nech vyhrá najlepší, nie ten, kto má najviac peňazí.

O tom približne o týždeň.

Ešte predtým zriadime kontaktné a komunikačné miesto, ktoré osloví iniciatívne skupiny.

Želajme si spoločne , aby úspech portálu Milované Piešťany, bol najmä úspechom tých čo milujú Piešťany, chcú im pomáhať a napokon v tomto úsilí zvíťazia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *