KAUZA LETISKO PIEŠŤANY: Keď ministerstvo nepozná európsku legislatívu a úradníčku nachytáte na hruškách

V článku a rozhovore pre Eurorešpekt som písal a hovoril o odbornom podujatí Workshop letisko Piešťany s názvom Šanca pre malé medzinárodné letiská. Nepísali sme o tom, čo podujatie prinieslo, či ozaj našlo cestu (aspoň cestičku) pre malé medzinárodné letiská. Nuž, našlo a celkom slušnú.

S kolegami s Piešťanskej rozvojovej iniciatívy, pod redakciou prof. Ing. Antonína Kazdu CSc. z Univerzity Žilina sme pripravili dokument Stručný obsah príspevkov a závery Workshopu Letisko Piešťany.

Text sme nestihli posielať pred prázdninami, preto väčšine úradov ho budeme posielať až začiatkom septembra, aspoň sme stihli text prerokovať s vedením letiska, so zástupcom hlavného majiteľa.

Mimo to, že uvedený dokument podľa príspevkov prednášateľov navrhol päť konkrétnych aktivít pre letisko Piešťany s možnosťou okamžitého začatia práce, workshop definoval aj štyri zásadné, kľúčové strategické kroky platné nielen pre Piešťany ale aj iné letiská na Slovensku.

S istotou môžeme povedať že letisko je na ceste z krízy, že v septembri sa budú po viacročnej prestávke podpisovať zmluvy na chartrové lety a linky.

V odbornej rubrike Rozvoj a investície nášho webu zverejníme celý text „Stručný obsah….“ a tiež aj všetky príspevky, to sem teraz nepatrí.

Do tohto článku patrí nasledovné: Pani Ducká je hovorkyňou ministerstva dopravy. Tvrdí že nie je možné podporovať letiskové spoločnosti, p. Kazda tvrdí odkazom na Nariadenie Komisie že je to možné: uvedené Nariadenie je platné od júna 2017.

Profesor Kazda žiada a burcuje ministerstvo dopravy: vypracujte stratégiu, urobte pravidlá, urobte zmeny v rozpočte, ministerstvo nekoná, tvrdí že sa to nedá.

A keby to bola len milá pani Ducká, ktorá hovorí, že sa to nedá, ale podobne sa správajú príslušní vysokí úradníci : hoci spolumajitelia, tak napriek viacnásobnému pozývaniu sa na workshop podarilo dostať z ministerstva jedného človeka – musím povedať že schopného mladého muža ale s právomocou napísať len správu.

Preto to na Slovensku ide tak ťažko.

(FOTO: Workshop Letisko Piešťany. Prof. Ing. Antonín Kazda Csc., Ing. Marián Fabian a župan TT kraja Jozef Viskupič z OĽaNO)

 

A keď sme hovorili so županom, že je potrebné s tým niečo robiť (mali sme konkrétne návrhy), aby šiel s vecami na ministerstvo tak odpovedal: „ chlapi, vám šibe? Veď to vláda spraví just naopak, presnejšie bude mŕtva ako ten chrobák, lebo ja som OĽANO, tisíc krát som takú vec v parlamente zažil. Čo ich po nejakých letiskách.“

Nuž, takto si mi tu žijeme. Fajn štát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *