Tak ako s tými voľbami?

Pred časom som tu písal akúsi sťažnosť na demokratické voľby pokazené peniazmi – že voľby nevyhrávajú najlepší kandidáti na verejnú službu, ale ľudia ktorí na voľby môžu použiť najviac peňazí – a potom si kúpia najlepších poradcov a najviac priestoru v komunikácii k voličom.

Ten spomínaný text obsahoval aj nesmelú kritiku voličov: že z rozličných dôvodov (podľa mňa hlavne pre vlastnú lenivosť) nechodia voliť, alebo sa nechcú zaoberať voľbami tak dlho aby si vedeli správne vybrať.

K dlhodobému a široko sledujúcemu musím pridať aj bystrozrakého: veď volič by mal vedieť aj odhadnúť, ako sa napríklad kandidát zachová v krízových situáciách – možno podľa predchádzajúceho života kandidáta.

Nuž veru, požiadavky na voliča ako na deda vševeda. A keď si predstavíte tú silu politickej reklamy (a perfídnej prefíkanosti) a tých peňazí do volieb vložených – ako môže chudák volič rozhodovať správne?

Na jednej strane sila znalostí a peňazí u vybraného kandidáta na druhej strane neochotný, alebo málo vnímavý volič.

Na nič dobré to nevyzerá, napokon stačí vnímať naše Slovensko.

Dá sa vôbec vytvoriť organizácia volieb v ktorých by všetci kandidáti mali rovnaký prístup k voličom a voliči by sa nemohli spoliehať na obrázky usmievavých hláv a ľúbivé heslá?

Nemožné? Nie až tak.

V skutočnosti existuje zárodok takého systému na štátnej úrovni: strany dostávajú peniaze na voľby o príspevkoch sa môžete dozvedieť napr. TU.

Rozdiel je v rozdeľovaní zdrojov: bohaté strany dostanú peniaze podľa počtu získaných hlasov a teda majú viac šancí na opätovné zvolenie. To je podobne nefér, ako keď Amazon dostal (aj od SR) štátny príspevok na podnikanie. Chudák Jeff Bazos sa musí hanbiť, že robia z neho začínajúceho chudáka!

Čo takto podmienka: peniaze od štátu sú na komunikáciu s voličmi, pre každého kandidáta rovnako, peniaze na prevádzku strany vyzbierajte od svojich voličov a kandidáti budú mať voličov vo svojom okrese, nebudú ich musieť naháňať po celom Slovensku.

No, zatiaľ si neviem predstaviť reálnosť takého zákona, ale verím, že príde ten čas.

Vráťme sa ku komunálnym voľbám – je možné vytvoriť systém férových a transparentných volieb, v ktorých by mali všetci kandidáti rovnaký prístup ku komunikácii s voličmi, náklady na komunikáciu by boli na úrovni mesačného platu, zdroje financovania plne dohľadateľné?

Dá: zdrojom financií a pravidiel by bola obec, dohliadateľom nad férovosťou občianska komisia, výbor. Podobne ako si obec určuje volebné obvody, tak teraz by obec doplnila/vytvorila svoje príslušné Všeobecne záväzné nariadenie napr. o vykonávaní volieb do orgánov obce. Vo VZN by obec stanovila výšku príspevkov, spôsoby komunikácie, pravidlá pri nedodržaní, dozorujúci orgán – niečo ako trvalú volebnú komisiu.

Súčasťou povinností obce by bolo aj zabezpečenie trvalej informovanosti občanov o plnení programov, znova s dozorujúcim orgánom nad pravdivosťou komunikácie, aby z toho nebol systém Starosta (primátor) píše čo chce. Obec by takto získavala aj spätnú väzbu a vťahovala občanov do riešenia problémov a cieľov obcí.

Som presvedčený, že sa DÁ spraviť náprava v súčasnom zneužívaní voličov peniazmi na obecnej úrovni, aj viesť k účasti voličov na živote obce, ale dá sa to aj teraz, so starými, alebo neexistujúcimi pravidlami ?

Dá. Náhodou som niečo podobné skúsil. Verte – či neverte: dá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *